LXV250-042SW
Manufacturer Part Number:
LXV250-042SW
Manufacturer/Brand:
Advanced Energy
Part of Description:
LED DRIVER CV AC/DC 42V 5.95A
Manufacturer :
Advanced Energy
Product Category :
LED Drivers
Approval Agency :
CE, cULus, EN
Current - Output (Max) :
5.95A
Dimming :
Efficiency :
93.5%
Features :
OCP, OTP, OVP, SCP
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-35°C ~ 70°C
Power (Watts) :
250 W
Product Status :
Obsolete
Ratings :
IP67
Size / Dimension :
9.88" L x 3.46" W x 1.30" H (251.0mm x 88.0mm x 33.0mm)
Standard Number :
Termination Style :
Wire Leads
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Voltage
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Voltage - Isolation :
3.75 kV
Voltage - Output :
42V