RACD60-1050/IP67
- Manufacturer Part Number:
- RACD60-1050/IP67
- Manufacturer/Brand:
- Recom Power
- Part of Description:
- LED DRIVER CC AC/DC 38-54V 1.05A
- Manufacturer :
- Recom Power
- Product Category :
- LED Drivers
- Approval Agency :
- CE, cULus, EN
- Current - Output (Max) :
- 1.05A
- Dimming :
- Efficiency :
- 89%
- Features :
- OCP, SCP
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -30°C ~ 70°C
- Power (Watts) :
- 60 W
- Product Status :
- Obsolete
- Ratings :
- IP67
- Size / Dimension :
- 4.78" L x 2.00" W x 1.10" H (121.5mm x 50.8mm x 27.9mm)
- Standard Number :
- Termination Style :
- Wire Leads
- Topology :
- AC DC Converter
- Type :
- Constant Current
- Voltage - Input (Max) :
- 264VAC
- Voltage - Input (Min) :
- 90VAC
- Voltage - Isolation :
- 3.75 kV
- Voltage - Output :
- 38 ~ 54V