RACD12-350
- Manufacturer Part Number:
- RACD12-350
- Manufacturer/Brand:
- Recom Power
- Part of Description:
- LED DRIVER CC AC/DC 3-36V 350MA
- Manufacturer :
- Recom Power
- Product Category :
- LED Drivers
- Approval Agency :
- CE, cURus, PSE
- Current - Output (Max) :
- 350mA
- Dimming :
- Efficiency :
- 78%
- Features :
- OCP, OTP, OVP, SCP
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 50°C
- Power (Watts) :
- 12 W
- Product Status :
- Obsolete
- Ratings :
- IP20
- Size / Dimension :
- 4.84" L x 1.77" W x 0.71" H (123.0mm x 45.0mm x 18.0mm)
- Standard Number :
- Termination Style :
- 5.5mm Socket, Screw Terminal
- Topology :
- AC DC Converter
- Type :
- Constant Current
- Voltage - Input (Max) :
- 264VAC
- Voltage - Input (Min) :
- 90VAC
- Voltage - Isolation :
- 3 kV
- Voltage - Output :
- 3 ~ 36V