HVG-240-30A
Manufacturer Part Number:
HVG-240-30A
Manufacturer/Brand:
MEAN WELL USA Inc.
Part of Description:
LED DRVR CC/CV AC/DC 28-32V 8A
Manufacturer :
MEAN WELL USA Inc.
Product Category :
LED Drivers
Approval Agency :
cURus
Current - Output (Max) :
8A
Dimming :
Efficiency :
92.5%
Features :
OCP, OTP, OVP, SCP
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 90°C
Power (Watts) :
240 W
Product Status :
Active
Ratings :
IP65
Size / Dimension :
9.06" L x 2.68" W x 1.53" H (230.2mm x 68.0mm x 38.8mm)
Standard Number :
Termination Style :
Wire Leads
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Current, Voltage
Voltage - Input (Max) :
528VAC
Voltage - Input (Min) :
180VAC
Voltage - Isolation :
3.75 kV
Voltage - Output :
28 ~ 32V