ELGT-150-C1400
Manufacturer Part Number:
ELGT-150-C1400
Manufacturer/Brand:
MEAN WELL USA Inc.
Part of Description:
LED DRVR CC AC/DC 54-107V 1.4A
Manufacturer :
MEAN WELL USA Inc.
Product Category :
LED Drivers
Approval Agency :
CB, CCC, CE, ENEC
Current - Output (Max) :
1.4A
Dimming :
Efficiency :
91%
Features :
OTP, OVP, SCP
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 90°C
Power (Watts) :
150 W
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
IP67
Size / Dimension :
7.68" L x 2.48" W x 1.40" H (195.0mm x 63.0mm x 35.5mm)
Standard Number :
Termination Style :
Wire Leads
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Current
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Voltage - Input (Min) :
100VAC
Voltage - Isolation :
3.75 kV
Voltage - Output :
54 ~ 107V