LPC-150-1050
Manufacturer Part Number:
LPC-150-1050
Manufacturer/Brand:
MEAN WELL USA Inc.
Part of Description:
LED DRVR CC AC/DC 72-144V 1.05A
Manufacturer :
MEAN WELL USA Inc.
Product Category :
LED Drivers
Approval Agency :
CE
Current - Output (Max) :
1.05A
Dimming :
Efficiency :
90%
Features :
OTP, OVP, SCP
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Power (Watts) :
151 W
Product Status :
Active
Ratings :
IP67
Size / Dimension :
7.52" L x 2.48" W x 1.48" H (191.0mm x 63.0mm x 37.5mm)
Standard Number :
Termination Style :
Wire Leads
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Current
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Voltage - Input (Min) :
180VAC
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output :
72 ~ 144V