VLB260W-48
Manufacturer Part Number:
VLB260W-48
Manufacturer/Brand:
ERP Power, LLC
Part of Description:
LED DRIVER CC 120-277VAC 48VDC
Manufacturer :
ERP Power, LLC
Product Category :
LED Drivers
Approval Agency :
CB, CE, cULus
Current - Output (Max) :
5.42A
Dimming :
Efficiency :
93%
Features :
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
90°C
Power (Watts) :
260 W
Product Status :
Active
Ratings :
IP66
Size / Dimension :
9.47" L x 2.00" W x 1.52" H (240.5mm x 50.8mm x 38.6mm)
Standard Number :
Termination Style :
Wire Leads
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Voltage
Voltage - Input (Max) :
277VAC
Voltage - Input (Min) :
120VAC
Voltage - Isolation :
Voltage - Output :
48V