EVM100W-2350-42
Manufacturer Part Number:
EVM100W-2350-42
Manufacturer/Brand:
ERP Power, LLC
Part of Description:
120 TO 277 VAC, 87% EFFICIENCY,
Manufacturer :
ERP Power, LLC
Product Category :
LED Drivers
Approval Agency :
cURus
Current - Output (Max) :
2.35A
Dimming :
Analog, ELV, Triac
Efficiency :
87%
Features :
OCP, OTP, SCP
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-30°C ~ 90°C
Power (Watts) :
98.7 W
Product Status :
Active
Ratings :
IP66
Size / Dimension :
5.67" L x 2.76" W x 1.57" H (144.0mm x 70.0mm x 40.0mm)
Standard Number :
Termination Style :
Wire Leads
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Current
Voltage - Input (Max) :
277VAC
Voltage - Input (Min) :
120VAC
Voltage - Isolation :
Voltage - Output :
30 ~ 42V