LED40W-018-C2000
- Manufacturer Part Number:
- LED40W-018-C2000
- Manufacturer/Brand:
- Thomas Research Products
- Part of Description:
- LED DRIVER CC AC/DC 10-18V 2A
- Manufacturer :
- Thomas Research Products
- Product Category :
- LED Drivers
- Approval Agency :
- CE, cURus
- Current - Output (Max) :
- 2A
- Dimming :
- Efficiency :
- Features :
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -30°C ~ 60°C
- Power (Watts) :
- 40 W
- Product Status :
- Obsolete
- Ratings :
- IP66, NEMA 4
- Size / Dimension :
- 3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm)
- Standard Number :
- Termination Style :
- Wire Leads
- Topology :
- AC DC Converter
- Type :
- Constant Current
- Voltage - Input (Max) :
- 305VAC
- Voltage - Input (Min) :
- 90VAC
- Voltage - Isolation :
- Voltage - Output :
- 10 ~ 18V