RACT20-1050-US
- Manufacturer Part Number:
- RACT20-1050-US
- Manufacturer/Brand:
- Recom Power
- Part of Description:
- LED DRIVER CC AC/DC 12-18V 1.05A
- Manufacturer :
- Recom Power
- Product Category :
- LED Drivers
- Approval Agency :
- CE, cULus
- Current - Output (Max) :
- 1.05A
- Dimming :
- Triac
- Efficiency :
- 81%
- Features :
- OTP, SCP
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -30°C ~ 50°C
- Power (Watts) :
- 20 W
- Product Status :
- Obsolete
- Ratings :
- IP20
- Size / Dimension :
- 5.41" L x 1.98" W x 0.91" H (137.5mm x 50.2mm x 23.0mm)
- Standard Number :
- Termination Style :
- 5.5mm Socket, Screw Terminal
- Topology :
- AC DC Converter
- Type :
- Constant Current
- Voltage - Input (Max) :
- 135VAC
- Voltage - Input (Min) :
- 90VAC
- Voltage - Isolation :
- 3.75 kV
- Voltage - Output :
- 12 ~ 18V