LD12W-12-C1000-RD
- Manufacturer Part Number:
- LD12W-12-C1000-RD
- Manufacturer/Brand:
- EPtronics, Inc.
- Part of Description:
- LED DRIVER AC/DC CC 6-12V 1A
- Manufacturer :
- EPtronics, Inc.
- Product Category :
- LED Drivers
- Approval Agency :
- CE, cURus, FCC
- Current - Output (Max) :
- 1A
- Dimming :
- Analog, PWM
- Efficiency :
- 77%
- Features :
- OCP, OVP, SCP
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -30°C ~ 60°C
- Power (Watts) :
- 12 W
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- IP66
- Size / Dimension :
- 4.04" L x 1.48" W x 0.95" H (102.6mm x 37.6mm x 24.1mm)
- Standard Number :
- Termination Style :
- Wire Leads
- Topology :
- AC DC Converter
- Type :
- Constant Current
- Voltage - Input (Max) :
- 305VAC
- Voltage - Input (Min) :
- 100VAC
- Voltage - Isolation :
- 3.75 kV
- Voltage - Output :
- 4 ~ 12V