LDU5660S300-WD
- Manufacturer Part Number:
- LDU5660S300-WD
- Manufacturer/Brand:
- XP Power
- Part of Description:
- LED DRIVER CC BUCK 2-56V 300MA
- Manufacturer :
- XP Power
- Product Category :
- LED Drivers
- Approval Agency :
- EN
- Current - Output (Max) :
- 300mA
- Dimming :
- PWM
- Efficiency :
- 97%
- Features :
- Remote On/Off, SCP
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Power (Watts) :
- 17 W
- Product Status :
- Obsolete
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 1.25" L x 0.80" W x 0.49" H (31.8mm x 20.3mm x 12.5mm)
- Standard Number :
- Termination Style :
- Wire Leads
- Topology :
- Buck
- Type :
- Constant Current
- Voltage - Input (Max) :
- 60V
- Voltage - Input (Min) :
- 9V
- Voltage - Isolation :
- Voltage - Output :
- 2 ~ 56V