LPVL-150-12
Manufacturer Part Number:
LPVL-150-12
Manufacturer/Brand:
MEAN WELL USA Inc.
Part of Description:
LED DRIVER CV AC/DC 12V 10A
Manufacturer :
MEAN WELL USA Inc.
Product Category :
LED Drivers
Approval Agency :
cURus
Current - Output (Max) :
10A
Dimming :
Efficiency :
87%
Features :
OCP, OTP, OVP, SCP
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-25°C ~ 65°C
Power (Watts) :
120 W
Product Status :
Active
Ratings :
IP67
Size / Dimension :
7.52" L x 2.48" W x 1.48" H (191.0mm x 63.0mm x 37.5mm)
Standard Number :
Termination Style :
Wire Leads
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Voltage
Voltage - Input (Max) :
132VAC
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output :
12V