RACD04-500
- Manufacturer Part Number:
- RACD04-500
- Manufacturer/Brand:
- Recom Power
- Part of Description:
- LED DRIVER CC AC/DC 3-8V 500MA
- Manufacturer :
- Recom Power
- Product Category :
- LED Drivers
- Approval Agency :
- CB, CE, cETLus, ENEC
- Current - Output (Max) :
- 500mA
- Dimming :
- Efficiency :
- 75%
- Features :
- OCP, OTP, SCP
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 50°C
- Power (Watts) :
- 4 W
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- IP65
- Size / Dimension :
- 1.50" L x 1.06" W x 0.83" H (38.0mm x 27.0mm x 21.0mm)
- Standard Number :
- Termination Style :
- Wire Leads
- Topology :
- AC DC Converter
- Type :
- Constant Current
- Voltage - Input (Max) :
- 264VAC
- Voltage - Input (Min) :
- 90VAC
- Voltage - Isolation :
- 3.75 kV
- Voltage - Output :
- 3 ~ 8V