FDL-65-1550
Manufacturer Part Number:
FDL-65-1550
Manufacturer/Brand:
MEAN WELL USA Inc.
Part of Description:
LED DRVR CC AC/DC 25.2-42V 1.55A
Manufacturer :
MEAN WELL USA Inc.
Product Category :
LED Drivers
Approval Agency :
CCC, CE
Current - Output (Max) :
1.55A
Dimming :
Efficiency :
90%
Features :
OTP, OVP, SCP
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 90°C
Power (Watts) :
65 W
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
IP65
Size / Dimension :
5.00" L x 2.09" W x 1.24" H (127.0mm x 53.0mm x 31.5mm)
Standard Number :
Termination Style :
Wire Leads
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Current
Voltage - Input (Max) :
295VAC
Voltage - Input (Min) :
180VAC
Voltage - Isolation :
3.75 kV
Voltage - Output :
25.2 ~ 42V