HVG-240-54B
Manufacturer Part Number:
HVG-240-54B
Manufacturer/Brand:
MEAN WELL USA Inc.
Part of Description:
LED DRVR CC/CV AC/DC 27-54V 4.5A
Manufacturer :
MEAN WELL USA Inc.
Product Category :
LED Drivers
Approval Agency :
cURus
Current - Output (Max) :
4.5A
Dimming :
Analog, PWM
Efficiency :
93%
Features :
OCP, OTP, OVP, SCP
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 90°C
Power (Watts) :
243 W
Product Status :
Active
Ratings :
IP67
Size / Dimension :
9.06" L x 2.68" W x 1.53" H (230.2mm x 68.0mm x 38.8mm)
Standard Number :
Termination Style :
Wire Leads
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Current, Voltage
Voltage - Input (Max) :
528VAC
Voltage - Input (Min) :
180VAC
Voltage - Isolation :
3.75 kV
Voltage - Output :
27 ~ 54V