HBG-160-48A
Manufacturer Part Number:
HBG-160-48A
Manufacturer/Brand:
MEAN WELL USA Inc.
Part of Description:
LED DVR CC/CV ACDC 28.8-48V 3.3A
Manufacturer :
MEAN WELL USA Inc.
Product Category :
LED Drivers
Approval Agency :
CB, CCC, CE, cURus, TUV
Current - Output (Max) :
3.3A
Dimming :
Efficiency :
93%
Features :
OCP, OTP, OVP, SCP
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Power (Watts) :
158 W
Product Status :
Active
Ratings :
IP65
Size / Dimension :
5.97" Dia x 2.62" H (151.7mm x 66.5mm)
Standard Number :
Termination Style :
Wire Leads
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Current, Voltage
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Voltage - Isolation :
3.75 kV
Voltage - Output :
28.8 ~ 48V