HLG-240H-30B
- Manufacturer Part Number:
- HLG-240H-30B
- Manufacturer/Brand:
- MEAN WELL USA Inc.
- Part of Description:
- LED DRVR CC/CV AC/DC 15-30V 8A
- Manufacturer :
- MEAN WELL USA Inc.
- Product Category :
- LED Drivers
- Approval Agency :
- CB, CCC, CE, cURus, PSE, RCM, TUV
- Current - Output (Max) :
- 8A
- Dimming :
- Analog, PWM
- Efficiency :
- 92.5%
- Features :
- OCP, OTP, OVP, SCP
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 90°C
- Power (Watts) :
- 240 W
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- IP67
- Size / Dimension :
- 8.67" L x 2.68" W x 1.53" H (220.2mm x 68.0mm x 38.8mm)
- Standard Number :
- Termination Style :
- Wire Leads
- Topology :
- AC DC Converter
- Type :
- Constant Current, Voltage
- Voltage - Input (Max) :
- 305VAC
- Voltage - Input (Min) :
- 90VAC
- Voltage - Isolation :
- 3.75 kV
- Voltage - Output :
- 15 ~ 30V