LED50W-018-C2800-D
- Manufacturer Part Number:
- LED50W-018-C2800-D
- Manufacturer/Brand:
- Thomas Research Products
- Part of Description:
- LED DRIVER CC AC/DC 6-18V 2.8A
- Manufacturer :
- Thomas Research Products
- Product Category :
- LED Drivers
- Approval Agency :
- CE, cULus
- Current - Output (Max) :
- 2.8A
- Dimming :
- Analog
- Efficiency :
- 86%
- Features :
- OCP, OVP, SCP
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -30°C ~ 65°C
- Power (Watts) :
- 50 W
- Product Status :
- Obsolete
- Ratings :
- IP66
- Size / Dimension :
- 7.64" L x 1.69" W x 0.98" H (194.0mm x 43.0mm x 25.0mm)
- Standard Number :
- Termination Style :
- Wire Leads
- Topology :
- AC DC Converter
- Type :
- Constant Current
- Voltage - Input (Max) :
- 305VAC
- Voltage - Input (Min) :
- 90VAC
- Voltage - Isolation :
- Voltage - Output :
- 6 ~ 18V