LED20W120-036-C0550-LT
- Manufacturer Part Number:
- LED20W120-036-C0550-LT
- Manufacturer/Brand:
- Thomas Research Products
- Part of Description:
- LED DRIVER CC AC/DC 22-36V 550MA
- Manufacturer :
- Thomas Research Products
- Product Category :
- LED Drivers
- Approval Agency :
- CE, cURus
- Current - Output (Max) :
- 550mA
- Dimming :
- ELV, Triac
- Efficiency :
- 83%
- Features :
- OCP, OVP, SCP
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- Power (Watts) :
- 20 W
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- IP66
- Size / Dimension :
- 3.74" L x 1.60" W x 0.98" H (95.0mm x 41.0mm x 25.0mm)
- Standard Number :
- Termination Style :
- Wire Leads
- Topology :
- AC DC Converter
- Type :
- Constant Current
- Voltage - Input (Max) :
- 132VAC
- Voltage - Input (Min) :
- 108VAC
- Voltage - Isolation :
- Voltage - Output :
- 22 ~ 36V