LED12W-16-C0700
- Manufacturer Part Number:
- LED12W-16-C0700
- Manufacturer/Brand:
- Thomas Research Products
- Part of Description:
- LED DRIVER CC AC/DC 8-16V 700MA
- Manufacturer :
- Thomas Research Products
- Product Category :
- LED Drivers
- Approval Agency :
- CE, cURus, FCC
- Current - Output (Max) :
- 700mA
- Dimming :
- Efficiency :
- 84%
- Features :
- OCP, OVP, SCP
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -30°C ~ 60°C
- Power (Watts) :
- 12 W
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- IP66
- Size / Dimension :
- 3.35" L x 1.61" W x 0.91" H (85.0mm x 41.0mm x 23.0mm)
- Standard Number :
- Termination Style :
- Wire Leads
- Topology :
- AC DC Converter
- Type :
- Constant Current
- Voltage - Input (Max) :
- 305VAC
- Voltage - Input (Min) :
- 90VAC
- Voltage - Isolation :
- Voltage - Output :
- 8 ~ 16V