LPV-100-12
- Manufacturer Part Number:
- LPV-100-12
- Manufacturer/Brand:
- MEAN WELL USA Inc.
- Part of Description:
- LED DRIVER CV AC/DC 12V 8.5A
- Manufacturer :
- MEAN WELL USA Inc.
- Product Category :
- LED Drivers
- Approval Agency :
- CE, cURus
- Current - Output (Max) :
- 8.5A
- Dimming :
- Efficiency :
- 85%
- Features :
- OCP, OVP
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 70°C
- Power (Watts) :
- 102 W
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- IP67
- Size / Dimension :
- 7.48" L x 2.05" W x 1.46" H (190.0mm x 52.0mm x 37.0mm)
- Standard Number :
- Termination Style :
- Wire Leads
- Topology :
- AC DC Converter
- Type :
- Constant Voltage
- Voltage - Input (Max) :
- 264VAC
- Voltage - Input (Min) :
- 90VAC
- Voltage - Isolation :
- 3 kV
- Voltage - Output :
- 12V