LPC-60-1050
- Manufacturer Part Number:
- LPC-60-1050
- Manufacturer/Brand:
- MEAN WELL USA Inc.
- Part of Description:
- LED DRIVER CC AC/DC 9-48V 1.05A
- Manufacturer :
- MEAN WELL USA Inc.
- Product Category :
- LED Drivers
- Approval Agency :
- CB, CE, UR
- Current - Output (Max) :
- 1.05A
- Dimming :
- Efficiency :
- 87%
- Features :
- OVP
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -30°C ~ 70°C
- Power (Watts) :
- 50 W
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- IP67
- Size / Dimension :
- 6.40" L x 1.67" W x 1.26" H (162.5mm x 42.5mm x 32.0mm)
- Standard Number :
- Termination Style :
- Wire Leads
- Topology :
- AC DC Converter
- Type :
- Constant Current
- Voltage - Input (Max) :
- 264VAC
- Voltage - Input (Min) :
- 90VAC
- Voltage - Isolation :
- 3 kV
- Voltage - Output :
- 9 ~ 48V