DMP1-24006
- Manufacturer Part Number:
- DMP1-24006
- Manufacturer/Brand:
- Acme Electric
- Part of Description:
- POWER SUPPLY, 24VDC, 0.625A, 1PH
- Manufacturer :
- Acme Electric
- Product Category :
- Industrial, DIN Rail Power Supplies
- AC Voltage - Input :
- 90 ~ 264 VAC
- Applications :
- Industrial, ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CE, cULus
- Current - Output (Max) :
- 680mA
- DC Voltage - Input (Max) :
- DC Voltage - Input (Min) :
- Efficiency :
- 81%
- Features :
- Adjustable Output, Universal Input
- Input Type :
- AC
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -10°C ~ 50°C (With Derating)
- Power (Watts) :
- 16W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 3.54" L x 0.90" W x 4.02" H (89.9mm x 22.9mm x 102.1mm)
- Standard Number :
- 60950-1; UL 508
- Voltage - Isolation :
- Voltage - Output 1 :
- 24V