AD1024-24F
- Manufacturer Part Number:
- AD1024-24F
- Manufacturer/Brand:
- ATOP Technologies
- Part of Description:
- 24W/1A DIN-RAIL 24VDC POWER SUPP
- Manufacturer :
- ATOP Technologies
- Product Category :
- Industrial, DIN Rail Power Supplies
- AC Voltage - Input :
- 100 ~ 240 VAC
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CB, CE, cULus
- Current - Output (Max) :
- 1A
- DC Voltage - Input (Max) :
- 370V
- DC Voltage - Input (Min) :
- 120V
- Efficiency :
- 83%
- Features :
- Adjustable Output
- Input Type :
- AC or DC
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 50°C
- Power (Watts) :
- 24W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 2.97" L x 1.77" W x 3.78" H (75.5mm x 45.0mm x 96.0mm)
- Standard Number :
- Voltage - Isolation :
- Voltage - Output 1 :
- 24V