DS450DC-3-002
- Manufacturer Part Number:
- DS450DC-3-002
- Manufacturer/Brand:
- Artesyn Embedded Power
- Part of Description:
- DC/DC CONVERTER 12V 3.3V 450W
- Manufacturer :
- Artesyn Embedded Power
- Product Category :
- DC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CB, CCC, CE, cUL, EN, Nemko, UL
- Current - Output (Max) :
- 37A, 3A
- Efficiency :
- 87.4%
- Mounting Type :
- Rack Mount
- Number of Outputs :
- 2
- Operating Temperature :
- -10°C ~ 50°C
- Power (Watts) :
- 450W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 12.03" L x 3.07" W x 1.57" H (305.6mm x 78.0mm x 40.0mm)
- Standard Number :
- Type :
- Front End
- Voltage - Input (Max) :
- 75V
- Voltage - Input (Min) :
- 36V
- Voltage - Isolation :
- Voltage - Output 1 :
- 12V
- Voltage - Output 2 :
- 3.3V