DS550DC-3
- Manufacturer Part Number:
- DS550DC-3
- Manufacturer/Brand:
- Artesyn Embedded Power
- Part of Description:
- DC/DC CONVERTER 12V 550W
- Manufacturer :
- Artesyn Embedded Power
- Product Category :
- DC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- Current - Output (Max) :
- 45A
- Efficiency :
- 87%
- Mounting Type :
- Rack Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -10°C ~ 50°C
- Power (Watts) :
- 550W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 12.03" L x 3.07" W x 1.57" H (305.6mm x 78.0mm x 40.0mm)
- Standard Number :
- Type :
- Front End
- Voltage - Input (Max) :
- 75V
- Voltage - Input (Min) :
- 36V
- Voltage - Isolation :
- Voltage - Output 1 :
- 12V