SD-1000L-24
- Manufacturer Part Number:
- SD-1000L-24
- Manufacturer/Brand:
- MEAN WELL USA Inc.
- Part of Description:
- DC/DC CONVERTER 24V 960W
- Manufacturer :
- MEAN WELL USA Inc.
- Product Category :
- DC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CB, CE
- Current - Output (Max) :
- 40A
- Efficiency :
- 88%
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 60°C (With Derating)
- Power (Watts) :
- 960W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 11.61" L x 5.00" W x 1.61" H (295.0mm x 127.0mm x 41.0mm)
- Standard Number :
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input (Max) :
- 72V
- Voltage - Input (Min) :
- 19V
- Voltage - Isolation :
- 2 kV
- Voltage - Output 1 :
- 24V