CTRAN-600
- Manufacturer Part Number:
- CTRAN-600
- Manufacturer/Brand:
- Crystek Corporation
- Part of Description:
- AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 3.6W
- Manufacturer :
- Crystek Corporation
- Product Category :
- AC DC Desktop, Wall Adapters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- Cord Length :
- Current - Output (Max) :
- 600mA
- Efficiency :
- Features :
- Form :
- Wall Mount (Class II)
- Input Connector :
- NEMA 1-15P
- Input Type :
- Fixed Blade
- No Load Power Consumption :
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Output Connector :
- Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D.
- Polarization :
- Power (Watts) :
- 3.6 W
- Product Status :
- Obsolete
- Region Utilized :
- North America
- Size / Dimension :
- Standard Number :
- Voltage - Input :
- 110VAC
- Voltage - Output :
- 6V