GE40I36-P1J
Manufacturer Part Number:
GE40I36-P1J
Manufacturer/Brand:
MEAN WELL USA Inc.
Part of Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 36V 40W
Manufacturer :
MEAN WELL USA Inc.
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CCC, CE, cULus, EAC, FCC, GS, RCM, TUV
Cord Length :
59" (1.50m)
Current - Output (Max) :
1.11A
Efficiency :
Level VI, CoC Tier 2
Features :
Form :
Wall Mount (Class II)
Input Connector :
Multi-Blade
Input Type :
Multi-Blade (Sold Separately)
No Load Power Consumption :
75mW (Max)
Operating Temperature :
-30°C ~ 70°C
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Polarization :
Positive Center
Power (Watts) :
40 W
Product Status :
Active
Region Utilized :
International
Size / Dimension :
3.70" L x 1.91" W x 1.57" H (94.0mm x 48.4mm x 40.0mm)
Standard Number :
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
36V