GE40I07-P1J
- Manufacturer Part Number:
- GE40I07-P1J
- Manufacturer/Brand:
- MEAN WELL USA Inc.
- Part of Description:
- AC/DC WALL MNT ADAPTER 7.5V 20W
- Manufacturer :
- MEAN WELL USA Inc.
- Product Category :
- AC DC Desktop, Wall Adapters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CCC, CE, cULus, EAC, FCC, GS, RCM, TUV
- Cord Length :
- 39.4" (1.00m)
- Current - Output (Max) :
- 2.66A
- Efficiency :
- Level VI, CoC Tier 2
- Features :
- Form :
- Wall Mount (Class II)
- Input Connector :
- Multi-Blade
- Input Type :
- Multi-Blade (Sold Separately)
- No Load Power Consumption :
- 75mW (Max)
- Operating Temperature :
- -30°C ~ 70°C
- Output Connector :
- Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
- Polarization :
- Positive Center
- Power (Watts) :
- 20 W
- Product Status :
- Active
- Region Utilized :
- International
- Size / Dimension :
- 3.70" L x 1.91" W x 1.57" H (94.0mm x 48.4mm x 40.0mm)
- Standard Number :
- Voltage - Input :
- 90 ~ 264 VAC
- Voltage - Output :
- 7.5V