EY1C101MP26311U
- Manufacturer Part Number:
- EY1C101MP26311U
- Manufacturer/Brand:
- Chinsan (Elite)
- Part of Description:
- ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
- Manufacturer :
- Chinsan (Elite)
- Product Category :
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 100 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Height - Seated (Max) :
- 0.492" (12.50mm)
- Impedance :
- 1 Ohms
- Lead Spacing :
- 0.098" (2.50mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 5000 Hrs @ 105°C
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Radial, Can
- Polarization :
- Polar
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Ripple Current @ High Frequency :
- 310 mA @ 100 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 124 mA @ 120 Hz
- Size / Dimension :
- 0.248" Dia (6.30mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 16 V