EY1E221MP26311U
Manufacturer Part Number:
EY1E221MP26311U
Manufacturer/Brand:
Chinsan (Elite)
Part of Description:
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
Manufacturer :
Chinsan (Elite)
Product Category :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
840mOhm @ 120Hz
Height - Seated (Max) :
0.492" (12.50mm)
Impedance :
450 mOhms
Lead Spacing :
0.098" (2.50mm)
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
500 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
200 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.248" Dia (6.30mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
25 V