B41851A4108M000
Manufacturer Part Number:
B41851A4108M000
Part of Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
330mOhm @ 120Hz
Height - Seated (Max) :
0.669" (17.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Product Status :
Not For New Designs
Ripple Current @ Low Frequency :
560 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V