B41858C7127M000
Manufacturer Part Number:
B41858C7127M000
Manufacturer/Brand:
EPCOS - TDK Electronics
Part of Description:
CAP ALUM 120UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer :
EPCOS - TDK Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
120 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
274mOhm @ 10kHz
Height - Seated (Max) :
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
436 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
35 V