B41858C6107M000
Manufacturer Part Number:
B41858C6107M000
Part of Description:
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Applications :
Automotive
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
646mOhm @ 10kHz
Height - Seated (Max) :
0.512" (13.00mm)
Impedance :
573 mOhms
Lead Spacing :
0.138" (3.50mm)
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
340 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V