B41851A3108M000
Manufacturer Part Number:
B41851A3108M000
Manufacturer/Brand:
EPCOS - TDK Electronics
Part of Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
EPCOS - TDK Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
400mOhm @ 120Hz
Height - Seated (Max) :
0.531" (13.50mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
Ripple Current @ Low Frequency :
460 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
10 V