B43458A5568M000
- Manufacturer Part Number:
- B43458A5568M000
- Manufacturer/Brand:
- EPCOS - TDK Electronics
- Part of Description:
- CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW
- Manufacturer :
- EPCOS - TDK Electronics
- Product Category :
- Aluminum Electrolytic Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 5600 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 23mOhm @ 100Hz
- Height - Seated (Max) :
- 5.677" (144.20mm)
- Impedance :
- 31 mOhms
- Lead Spacing :
- 1.248" (31.70mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 12000 Hrs @ 85°C
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Radial, Can - Screw Terminals
- Polarization :
- Polar
- Product Status :
- Not For New Designs
- Ratings :
- Ripple Current @ High Frequency :
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 17 A @ 100 Hz
- Size / Dimension :
- 3.028" Dia (76.90mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 450 V