B41458B7100M000
Manufacturer Part Number:
B41458B7100M000
Part of Description:
CAP ALUM 100000UF 20% 40V SCREW
Capacitance :
100000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8.2mOhm @ 100Hz
Height - Seated (Max) :
4.201" (106.70mm)
Impedance :
7 mOhms
Lead Spacing :
1.122" (28.50mm)
Lifetime @ Temp. :
12000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Product Status :
Active
Ripple Current @ Low Frequency :
19 A @ 100 Hz
Size / Dimension :
2.532" Dia (64.30mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
40 V