B43584E2478M000
Manufacturer Part Number:
B43584E2478M000
Part of Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 200V SCREW
Capacitance :
4700 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
29mOhm @ 100Hz
Height - Seated (Max) :
4.201" (106.70mm)
Impedance :
35 mOhms
Lead Spacing :
0.874" (22.20mm)
Lifetime @ Temp. :
15000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Product Status :
Not For New Designs
Ripple Current @ Low Frequency :
10.1 A @ 100 Hz
Size / Dimension :
2.032" Dia (51.60mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
200 V