B43521A9158M000
- Manufacturer Part Number:
- B43521A9158M000
- Part of Description:
- CAP ALUM 1500UF 20% 400V RADIAL
- Capacitance :
- 1500 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 60mOhm @ 100Hz
- Height - Seated (Max) :
- 4.094" (104.00mm)
- Impedance :
- 70 mOhms
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- 12000 Hrs @ 85°C
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Radial, Can - 5 Lead
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 7.2 A @ 100 Hz
- Size / Dimension :
- 1.575" Dia (40.00mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 400 V