B41560A9109M000
Manufacturer Part Number:
B41560A9109M000
Part of Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 100V SCREW
Capacitance :
10000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
14mOhm @ 100Hz
Height - Seated (Max) :
4.161" (105.70mm)
Impedance :
12 mOhms
Lead Spacing :
0.874" (22.20mm)
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Product Status :
Active
Ripple Current @ Low Frequency :
11 A @ 100 Hz
Size / Dimension :
2.032" Dia (51.60mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
100 V