B41456B4100M000
Manufacturer Part Number:
B41456B4100M000
Manufacturer/Brand:
EPCOS - TDK Electronics
Part of Description:
CAP ALUM 100000UF 20% 16V SCREW
Manufacturer :
EPCOS - TDK Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
100000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10mOhm @ 100Hz
Height - Seated (Max) :
3.177" (80.70mm)
Impedance :
8.2 mOhms
Lead Spacing :
0.874" (22.20mm)
Lifetime @ Temp. :
12000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
Ripple Current @ Low Frequency :
14 A @ 100 Hz
Size / Dimension :
2.032" Dia (51.60mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V