B41692A8228Q001
- Manufacturer Part Number:
- B41692A8228Q001
- Part of Description:
- CAP ALUM 2200UF 63V AXIAL
- Applications :
- Automotive
- Capacitance :
- 2200 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 38mOhm @ 100Hz
- Height - Seated (Max) :
- Impedance :
- 19 mOhms
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- 5000 Hrs @ 125°C
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Axial, Can
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Ripple Current @ High Frequency :
- 8.5 A @ 10 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- Size / Dimension :
- 0.827" Dia x 1.929" L (21.00mm x 49.00mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- -10%, +30%
- Voltage - Rated :
- 63 V