B43640A9477M000
Manufacturer Part Number:
B43640A9477M000
Part of Description:
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Capacitance :
470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
210mOhm @ 100Hz
Height - Seated (Max) :
2.047" (52.00mm)
Impedance :
320 mOhms
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Product Status :
Active
Ripple Current @ Low Frequency :
1.82 A @ 100 Hz
Size / Dimension :
0.984" Dia (25.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
400 V