B41252A8109M000
- Manufacturer Part Number:
- B41252A8109M000
- Part of Description:
- CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 10000 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Height - Seated (Max) :
- 2.047" (52.00mm)
- Impedance :
- Lead Spacing :
- 0.394" (10.00mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 2000 Hrs @ 105°C
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Radial, Can - Snap-In
- Product Status :
- Active
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 4.74 A @ 120 Hz
- Size / Dimension :
- 1.378" Dia (35.00mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 63 V