B43541B8476M000
- Manufacturer Part Number:
- B43541B8476M000
- Part of Description:
- CAP ALUM 47UF 20% 600V SNAP
- Capacitance :
- 47 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 2.47Ohm @ 100Hz
- Height - Seated (Max) :
- 1.063" (27.00mm)
- Impedance :
- 3.84 Ohms
- Lead Spacing :
- 0.394" (10.00mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 5000 Hrs @ 85°C
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 85°C
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 600 mA @ 100 Hz
- Size / Dimension :
- 0.984" Dia (25.00mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 600 V