B43504A9476M000
Manufacturer Part Number:
B43504A9476M000
Manufacturer/Brand:
EPCOS - TDK Electronics
Part of Description:
CAP ALUM 47UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
EPCOS - TDK Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.86kOhm @ 100Hz
Height - Seated (Max) :
1.063" (27.00mm)
Impedance :
2.31 Ohms
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Polarization :
Polar
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
Ripple Current @ Low Frequency :
390 mA @ 100 Hz
Size / Dimension :
0.866" Dia (22.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
400 V