B41231B7478M000
- Manufacturer Part Number:
- B41231B7478M000
- Part of Description:
- CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP
- Capacitance :
- 4700 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Height - Seated (Max) :
- 1.063" (27.00mm)
- Impedance :
- Lead Spacing :
- 0.394" (10.00mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 2000 Hrs @ 85°C
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 2.98 A @ 120 Hz
- Size / Dimension :
- 1.000" Dia (25.40mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 35 V