ALC40A221EC500
- Manufacturer Part Number:
- ALC40A221EC500
- Manufacturer/Brand:
- KEMET
- Part of Description:
- CAP ALUM 220UF 20% 500V SNAP
- Manufacturer :
- KEMET
- Product Category :
- Aluminum Electrolytic Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 220 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 1.02Ohm @ 100Hz
- Height - Seated (Max) :
- 1.378" (35.00mm)
- Impedance :
- 820 mOhms
- Lead Spacing :
- 0.394" (10.00mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 9000 Hrs @ 105°C
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Radial, Can - Snap-In
- Polarization :
- Polar
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Ripple Current @ High Frequency :
- 4.09 A @ 10 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 2.03 A @ 100 Hz
- Size / Dimension :
- 1.575" Dia (40.00mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 500 V